Rekordman řeckého turfu Panagiotis Dimitsanis potvrdil účast na třetím ročníku Evropského poháru žokejů. Vítěz více než 4000 dostihů tak bude dalším z řady šampiónů, kteří se 2. září představí pražskému publiku.

 

Čtyřicetiletý Dimitsanis, který láme jeden rekord za druhým a letos oslavil čtvrt století od svého prvního vyhraného dostihu, se může i v aktuální sezóně pochlubit úspěšností bezmála 30 procent. A kdo někdy na serveru Youtube viděl záznamy jeho úspěchů jako například slavný „úprk“ v řeckém derby 2014 (video zde: https://www.youtube.com/watch?v=vh7G3NNYTFw), nepochybně zbystřil.

 

Poprvé na sebe upozornil už začátkem 90. let vítězstvím s legendární klisnou Misirlou. Následovala opakovaná vítězství v derby, Criterionu (2000 Guineas) a většiny dalších vrcholů tamního kalendáře. Svůj první zlatý bičík, který se uděluje řeckým šampiónům, získal v roce 1998. Podobně jako u nás kdysi Vlastimil Smolík nebo Václav Janáček, následně nasadil k dlouhým šampiónským sériím. Mezi lety 1999 a 2016 se nestal nejúspěšnějším řeckým žokejem jen dvakrát…

 

A to zdaleka nejsou jediné Dimitsanisovy rekordy. V sezóně 2005 dosáhl neuvěřitelných 238 vítězství, v sezóně 2014 zvítězil v 37 procentech všech dostihů, do kterých nastoupil. Historickým dnem řeckého turfu se stal 10. únor 2014, kdy Dimitsanis „dettoriovským“ stylem ovládl všech 7 dostihů, které se toho dne konaly.

 

Kromě rodné země sbíral vítězství i na Kypru, v Belgii a Francii, kde před čtyřmi lety krátkodobě působil. Krátkou videovizitku šestnáctinásobného řeckého šampióna najdete ZDE – https://www.youtube.com/watch?v=d-JZK9v6eYk.