Jedna z největších hvězd prvního ročníku European Jockeys‘ Cupu bude v Praze závodit pod italskou vlajkou. Cristianovi Demurovi je teprve třiadvacet let a vyučil se žokejem před sedmi lety, ale už nyní se může ohlédnout za působivou kariérou. Mladší bratr slavného Mirca Demura drží národní rekord v počtu vítězství získaných v jedné sezóně (264) a dobře ho znají nejen doma a ve Francii, kde aktuálně působí, ale také v Dubaji, Spojených státech, Hongkongu nebo Japonsku. Letos prožívá další skvělou sezónu, když mimo jiné vyhrál italské derby i dostih na slavném mítinku Royal Ascot. Muž, který má nakročeno stát se jedním z nejúspěšnějších žokejů současnosti, přijede do Prahy vůbec poprvé.

S jakými očekáváními se chystáte do Prahy?

Už se k vám těším a chci si to moc užít. Myslím, že se do Prahy chystá velmi zajímavá parta žokejů a že to bude pro diváky velký zážitek. Do Prahy přijedu poprvé a samozřejmě neznám tamní dráhu, bude to pro mě nová zkušenost. Doufám, že všechno proběhne dobře a uvidíme, na jaké umístění mezi evropskými žokeji nakonec dosáhnu. Myslím si, že naším hlavním cílem musí být postarat se o pořádný zážitek všem, kteří 26. září dorazí do Chuchle. Propagovat tenhle sport, ukázat lidem, jak krásný sport jsou dostihy.

Akce tohoto typu v zahraničí mají velmi specifickou atmosféru, připomínající velké tenisové nebo motoristické exhibice. Jak bouřlivou kulisu očekáváte v Praze?

Doufám, že dorazí hodně lidí a postarají se o krásnou atmosféru. Víte, země jako Itálie nebo právě Česká republika to v dostihovém sportu nemají snadné. Dostihy tam nemají tak širokou diváckou základnu a je třeba je neustále propagovat. Doufám, že k tomu v Praze trošku přispějeme. Už jsme se o tom s ostatními kluky bavili a moc se těšíme, bude to velká věc nejen po sportovní, ale i společenské stránce. Dokonce jsem slyšel, že každému z nás se už tisknou autogramové kartičky, takže jsem zvědav, jaký divácký zájem nás v Praze čeká.

Už jste se někdy zúčastnil podobné soutěže žokejů?

Před třemi lety jsem byl členem evropského týmu na slavném Shergar Cupu v Ascotu. Byl to velký zážitek, mými týmovými kolegy tam tehdy byli Frankie Dettori a Andreas Suborics. V hodnocení jednotlivců jsem nakonec byl třetí za Matthewem Chadwickem a Yutakou Takem. Předloni jsem se také zúčastnil soutěže Ille Maurice „Jockeys Weekend“ na ostrově Mauritius v konkurenci Oliviera Pesliera, Kevina Manninga nebo Sylvestre de Souzy. Ale do Prahy přijedu poprvé a každá taková soutěž je unikátní, takže to pro mě určitě bude nová zkušenost.

Stejně jako vaši soupeři teď budete čekat, na jaké koně vás čeští majitelé angažují. Jak za těchto okolností vidíte své šance?

Budu se v Praze snažit a pro úspěch udělám maximum, ale rozhodující je vždy kvalita koní, na které se dostanete. Samozřejmě neznám většinu vašich koní, nicméně doufám, že se dostanu na některé z vašich hvězd. Bylo by krásné, kdybych mohl jezdit některého ze svěřenců trenéra Václava Luky nebo koně majitele Jiřího Charváta.