V sobotu 24.9.2016 proběhl druhý ročník Evropského poháru žokejů, který navázal na úspěšnou loňskou premiéru. Bohatě dotovaný mítink, kde spolu soupeří přední evropští jezdci se tak napevno stal jednou z největších akcí dostihového kalendáře. Zaplněné chuchelské tribuny nakonec aplaudovaly u nás působícímu kazašskému reprezentantovi Bauyrzhanovi Murzabayevovi, který nad hlavu vyzdvihl pohár pro nejúspěšnějšího žokeje.

Letošní ročník měl oproti loňsku jinou strukturu, když se trochu změnila skladba hlavních dostihů a pohár byl rozšířen o další dostihy. Šestnáct žokejů z jedenácti zemí se tak utkalo v pěti rámcových a ve čtyřech hlavních dostizích.

Prvním vrcholem byl EJC Loko Trans Gerschův Memoriál pro dvouleté na trati 1200 metrů. Těsné prvenství nakonec vybojoval málo čekaný SIR SUN vedený Španělem Roberto-Carlosem Montenegrem, před Gold Evasive s Theo Bachelotem.

V EJC Middle Lokotrans Slovakia se střetli přední středotraťaři na distanci 1800 metrů. Zde slavila úspěch letos ve výborné formě běhající DALLY HIT. Bayurzhan Murzabayev s ní po zatočení do roviny zůstal na bariéře, když ostatní soupeři na měkké dráze zvolili vnější stoupu. Ona pak na rozdíl od Velké ceny Prahy měla neomezený prostor k rozbalení svého finiše a ostatním nadělila přes 3 délky. Z hlavního pole bojujícího na vnější straně dráhy byl nejlepší Ventaron, dosud běhající Francii. Na úspěšné vystoupení z Velké ceny Prahy navázala třetím místem Partyday, naopak umístěním mezi první pětkou překvapili Contributor a Charles Quatrieme.

Pak přišel vytrvalecký EJC Long Elkov Elektro na 2600 metrů. Hlavní hvězdou byl Meandre, který patřil mezi největší světové vytrvalce, když dokázal vyhrát velké dostihy ve Francii a Německu, ale úspěšný byl i na mítincích v Hong Kongu a Dubai. V osmi letech již sice není v tak oslnivé formě, přesto se ještě účastní velkých dostihů a byl brán za horkého favorita. Mistrem taktiky se však ukázal legendární francouzský žokej a hlavní jezdecká hvězda mítinku Gérald Mossé. V malém poli se s někdejším vítězem St Legeru ALWAYS ON SUNDAY ujal vedení, udělal si svoje tempo, z něhož ještě v rovině dokázal odskočit a s přehledem zvítězil. Ostatní na jeho zrychlení nestačili zareagovat a museli se spokojit méně honorovanými umístěními. Druhý skončil Meandre, třetí nedávný vítěz Velké ceny českého turfu Icar.

Účastníci hlavního dostihu EJC Million Leram na 1400 metrů o 1.600.000 korun zaplnili všech šestnáct míst ve startovních boxech. Kromě domácí špičky tu byli koně trénovaní v Rakousku, Slovensku i Francii. Všem ale vypálil rybník rakouský PRETORIAN. V jeho sedle byl Slovák Jaroslav Línek již při jeho vítězných startech v Budapešti, když především v tom posledním v Overdose Díj zcela dominoval. Bylo to ale na trati 1000 metrů a byla tedy otázka, zda pro něj distance nebude moc dlouhá. Obavy však vzaly za své, když se v půlce roviny protáhl dopředu a pak již nebylo co řešit. Druhý skončil Géraldem Mossém vedený Arif, který tu uspěl při derby mítinku. Třetí příčku z loňské edice obhájil Sign Of The Zodiac, jemuž distance i chuchelská dráha svědčí. Čtvrté místo patřilo mnoha úspěchy ověnčenému Shamalganovi, jenž se letos vrátil na dráhu po krátkém působení v chovu a „tabuli“ uzavřel letos z Irska importovaný Father Frost.

Na závěr se mohly sečíst body a z prvenství v European Jockey’s Cupu 2016 se po dvou výhrách a dvou čtvrtých místech se ziskem 16 bodů mohl radovat BAUYRZHAN MURZABAYEV. O dva body méně měl několikanásobný český šampión momentálně působící ve Španělsku Václav Janáček, který sice během dne nevyhrál, ale připsal si pět umístění. Především díky dobrému skóre v hlavních dostizích bral třetí místo Gérald Mossé, dvakrát vítězný Francouz Julien Augé byl čtvrtý a pátou příčku obsadil Ir Jimmy Queen.

vysledky
Diváci tedy mohli sledovat napínavé doběhy, kde spolu soupeřilo šestnáct elitních evropských žokejů a v bohatě dotovaných vrcholech nejlepší koně středoevropského regionu.