Evropský pohár žokejů se blíží a my vás chceme seznámit s tím, jak budou probíhat výběry jezdců i co znamenají majitelské bonusy v rámcových dostizích.

Loko Trans European Jockey’s Cup 2016, který by měl být vrcholem podzimního kalendáře ve Velké Chuchli, je naplánován na sobotu 24. září. Oproti loňské edici bude na programu hned devět dostihů, kterých se můžou zúčastnit jen nominovaní jezdci z evropské špičky. Jedničkové dostihy budou čtyři a dalších pět budou dostihy nižších kategorií obohacené o majitelské bonusy.

Hlavní dostihy

Hlavním dostihem bude stejně jako loni EJC Million Leram na 1400 metrů o 1.600.000 korun. Chybět nebude ani EJC Middle Lokotrans Slovakia na 1800 metrů a EJC Long Elkov Elektro na 2600 metrů. Dostih pro klisny a sprint tentokrát nebude. Navýší se ale dotace tradičního EJC Loko Trans Gerschova memoriálu pro dvouleté na 1400 metrů. Ta bude 600.000 korun stejně jako předešlé dva vrcholy.

Na tyto dostihy již byly vypsány předběžné přihlášky. Po druhém kole je na jejich seznamu dohromady 74 jmen čítajících nejen naši absolutní špičku, ale i zástupce z dalších zemí.

Poslední kolo přihlášek, s případnými dohláškami, je v tradičním čtvrtečním termínu 15. září v týdnu před dostihy. Startovní listina se uzavírá v úterý 20. září v 10 hodin na základě eliminačních handicapů (prvních šestnáct s nejvyššími handicapy). Po té si podle stejných kritérií vybírají realizační týmy jednotlivé jezdce (první výběr má tým koně s nejvyšším handicapem).

Rámcové dostihy

Letos budou do programu EJC zahrnuty i dostihy nižších kategorií, a tak i malí majitelé dostávají šanci, aby na jejich koni seděl někdo z evropské špičky. Dostihy jsou II. až IV. kategorie s obvyklou dotací. Obohaceny však jsou o majitelské bonusy v hodnotách 50.000 až 60.000 korun na jednotlivé dostihy. Ve čtvrté kategorii je tak bonus vyšší než samotná dotace. Nejde o známé majitelské prémie a bonus obdrží všichni umístění koně nejen českého chovu. Účel je ten, že se dostihy běží o více peněz, majitelský bonus však není započítáván do výdělku koně, a ten tak za něj není v příštích startech penalizován.

Přihlášky do těchto dostihů jsou ve čtvrtek 15. září. Výše startovného je sice 5 % z dotace, ale po započítání bonusu to například ve IV. kategorii čítá 2,2 % z celkové částky, o kterou se běží. Startovní listina vyjde v úterý 20. září, zatím však bez jezdců. Ti nebudou vybíráni realizačními týmy jako v případě jedničkových dostihů, ale budou losováni až následující den.

Tisková konference a losování

Ve středu 21. září v dopoledních hodinách proběhne tisková konference Evropského poháru žokejů. Na ní za přímého přenosu České televize dojde k losování jezdeckého obsazení. Systém by měl být vymyšlen tak, aby na nízko zatížené koně v handicapech byl vylosován žokej, který takovou hmotnost uváží.

Harmonogram dne

Areál chuchelského závodiště se v sobotu 24. září otevře pro návštěvníky již v 10 hodin. V 11:45 budou divákům představeni žokejové EJC. Ve 12 hodin pak odstartuje první dostih. Nejdříve se odběhne pět dostihů nižších kategorií, pak budou následovat jedničková klání a v 16:40 mítink vyvrcholí hlavním dostihem EJC Million Leram.