Špičkové jezdecké výkony, velké koňské hvězdy i dramatické doběhy. To všechno sliboval a vrchovatě splnil čtvrtý ročník Evropského poháru žokejů pod patronátem firem Leram a Lokotrans, který se před fantastickou kulisou více než 4500 diváků konal v sobotu na pražském závodišti Velká Chuchle. Celkové vítězství si už podruhé odnesl v Německu působící kazašský žokej Bauyržan Murzabajev, na dalších místech skončili Francouz Jean Bernard Eyquem, Němec Andreas Helfenbein a domácí reprezentant Václav Janáček.

„Moc jsem se do Prahy těšil, ale letos se mi podařilo uvolnit na poslední chvíli. Mám závazky v Německu a trenér mě původně potřeboval v Kolíně nad Rýnem. Nakonec ale koně škrtnul a mě pustil do Prahy, za což mu moc děkuji,“ radoval se Murzabajev.

O jeho celkovém úspěchu rozhodla dvě pohledná vítězství – v EJC Lokotrans Middle (1800 m, 600 000 korun) lehce splnil roli horkého favorita s hvězdným mílařem Wirelessem, ve Velké ceně českého turfu (2400 m, 600 000 korun) nadchl v sedle bělky Rousse epickým soubojem s vítězkou letošního Českého derby Blessed Kiss. „Úspěch s Wirelessem byl povinnost, svou třídou přece jen výrazně převyšoval ostatní soupeře. Velmi mě potěšilo vítězství s Rousse. Ve finiši jsem bojoval se svým kamarádem Vladimirem Panovem a těsně ho porazil,“ dodal Murzabajev.

Velkým překvapením skončil nejbohatší dostih sezóny ve střední Evropě EJC Leram Million (1400 m, 2,6 milionu korun), kde Francouzem Jeanem Bernardem Eyquemem dokonale odježděný Troizilet zaskočil všechny zahraniční favority. Trojnásobný vítěz grupy 1 Gordon Lord Byron sice vbíhal do cílové roviny na třetí pozici a 400 metrů před cílem byl ve hře o vítězství, ale nakonec zeslábl a propadl se na páté místo. Před hvězdného irského hosta se kromě Troizileta v závěru dostali také Noble Cliffs, německý Julio a Borsakov. Dotovaná místa získali ještě Mr Right a Father Frost, další z favoritů Shining Emerald zklamal jedenáctým místem.

Loni druhý Troizilet završil dokonalý triumf trenéra Václava Luky mladšího, který v sobotu zaznamenal hattrick. Stáj Leram majitele Milana Kříže se radovala dvakrát. Gerschův memoriál pro dvouleté koně vyhrál po boji King Archie ze stáje Dr. Charvát.

Vůbec poprvé se v Praze během jednoho dne představili jezdci patnácti různých národností. „To je možná dokonce světový rekord. Nevybavuji si, že by se kdekoli na světě utkali jezdci z tolika různých zemí,“ řekl nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík, působící tentokrát v roli spolukomentátora tříhodinového přímého přenosu České televize.

Kromě Murzabajeva a Eyquema si během odpoledne připsali vítězství i Borja Fayos, Andreas Helfenbein, Václav Janáček a Jaroslav Línek.

Zpestřením odpoledne byl dostih trenérů Cena společnosti Trade Fides, který se proměnil ve velké sólo Martiny Růžičkové. Jedna ze dvou žen v poli v sedle sedmiletého Tropical Bonda vyhrála start-cíl o 4 délky před Janem Demelem a Ivanem Kubem.

„Máme na letošní ročník Evropského poháru žokejů výborné ohlasy jak ze strany zúčastněných jezdců, tak od zahraničních stájí. Považujeme to za velký příslib pro příští ročník,“ řekl za pořadatele Milan Baraník. „Bouřky nad Evropou v pátek večer trochu zkomplikovaly logistiku, zpoždění měla nejen většina letů žokejů, ale i první dostihový kůň přepravený do Prahy letecky Gordon Lord Byron. Nakonec přistál na Letišti Václava Havla až kolem půlnoci, ale vše se nakonec podařilo a také od jeho majitele  dr. Cyruse Poonawally jsme po dostizích slyšeli slova uznání.“ dodal.

Po skončení dostihového programu bylo závodiště Velká Chuchle dějištěm tradiční after-party pod taktovkou Leoše Mareše.

Celkové pořadí:

1. Bauyržan Murzabajev (Kazachstán) – 30 bodů

2. Jean Beranrd Eyquem (Francie) – 18

3. Andreas Helfenbein (Německo) – 17

4. Václav Janáček (ČR) – 17

5. Per-Anders Graberg (Švédsko) – 14

6. Borja Fayos (Španělsko) – 14

7. Jaroslav Línek (Slovensko) – 12

8. Konstantinos Kapodistrias (Kypr) – 10

9. Panagiotis Dimitsanis (Řecko) – 8

10. Vladimir Panov (Rusko) – 7

11. Faleh Bughenaim (Katar) – 4

12. Tomáš Lukášek (ČR) – 4

13. Tadhg O’Shea (Irsko) – 2

14. Eduardo Pedroza (Panama) – 2

15. Ricardo Sousa Ferreira (Portugalsko) – 2

16. Brett Doyle (Velká Británie) – 0.

 

foto: Martin Haleš