První dostih startuje za:

Celý článek

EJC: Handicapy rozdány, dvě první volby pro trenéra Nedorostka

19 Zář, 2020 / 0

Před vrcholy sezóny jako jsou České derby nebo Velká pardubická jsou bedlivě sledovány handicapy přihlášených koní, protože právě ty v případě zájmu, který převyšuje počet míst na startovní listině, rozhodnou, kdo vypadne ze hry. Nejinak je tomu v dostizích European Jockey’s Cupu.

V jeho vrcholech hrají handicapy ovšem ještě jednu podstatnou roli. Handicapové pořadí koní totiž kopíruje pořadí jednotlivých realizačních týmů, v němž si budou vybírat nominované jezdce. Koním, kteří nevlastní český handicap, je pro účely eliminace i volby jezdců přidělen eliminační handicap. V případě rovnosti handicapů pak přichází ke slovu letošní zisk.

Po posledním škrtání je jasné, že ani v jednou ze čtveřice vrcholů k eliminaci nedojde. Na přihláškách EJC Leram Million, který je s dotací 1.200.000 korun druhým nejbohatším českým rovinovým dostihem, zůstává desítka koní. Mezi nimi je největší hvězdou dosud neporažená Jin Jin. Svěřenkyně českého trenéra Bohumila Nedorostka, který ale působí v německém Hannoveru, loni získala trojici menších vítězství a letos ovládla dva Listed dostihy pro klisny. Každopádně hvězdami předchozích dvou ročníků byli Gordon Lord Byron a Big Boots, kteří ve v Chuchli nedostali přes páté místo. Z českých koní je nejvýše hodnocený Mr Right, který ale ze tři startů v „miliónu“ vytěžil maximálně jedno páté místo, zatímco kompletní medailovou sbírkou z vrcholu EJC se může pochlubit Troizilet.

Na čele handicapového pořadí pro EJC Lokotrans Middle se nachází Ignacius Reilly. Svěřenec Václava Luky se letos v Chuchli představil dvakrát a vždy z toho bylo vítězství. Zkraje sezóny totiž ovládl nabitou Velkou dubnovou cenu a po nádherném souboji se prosadil i před třemi týdny o derby dnu. Mezi těmito starty se dvakrát vydal do Francie, kde v obou případech sahal po black-type umístění, který mu ale zatím uniká. Silné duo má na přihláškách trenér Čestmír Olehla. Black Canyon totiž v aktuální sezóně získal dvě jedničková vítězství, nicméně Ignacius Reilly ho v obou letošních vzájemných střetnutích porazil. Vítěz Velké jarní ceny Rate se po pátém místě z Českého derby vrací na kratší distanci. Připomeňme, že loni při EJC zazářil suverénním triumfem v Gerschově memoriálu.

Dvojice v zahraničí trénovaných koní vévodí handicapovému pořadí EJC ceny HrubyMOVING Transport, která je vyhrazená klisnám. Svěřenkyně Bohumila Nedorostka Perfect Pitch všech sedm letošních startů absolvovala v německých dostizích kategorie Listed a hned pětkrát se vešla mezi pětici nejlepších. Mimo jiné se jí to podařilo v červenci v berlínském Hoppegartenu, kde za sebou nechala i druhou z Českého derby Vivienne Wells. Slovenská trenérka Zuzana Kubovičová na dostih chystá Zorianu. Ta v šesti letech dokazuje, že není pouze bratislavskou specialistou. V Maďarsku totiž ovládla Millenniumi Díj a naposled skončila třetí v chuchelském Zlatém poháru. Z domácích klisen je nejvýše hodnocená naposled v meranském Listed třetí Imsexyandiknowit.

EJC cena BAK stavební společnosti je nejbohatším českým dostihem pro dvouleté koně. Handicapovému pořadí vévodí vítězka Ceny Masise Giannina, kterou ovšem zítra čeká start v Ceně zimní královny. Až poté tedy zřejmě padne definitivní rozhodnutí, jestli se svěřenkyně Heleny Vocáskové představí při EJC. V případě její neúčasti by měl první volbu trenér Arslangirej Šavujev, jehož svěřenec Vi Fi skončil v Ceně Masise třetí. Dále následují Dragon Arrow, Force One a Agneska, kteří už dokázali zvítězit.

Jaké jezdecké obsazení jednotlivé realizační týmy zvolí, bude prozrazeno na tiskové konferenci, která se uskuteční ve středu 23. září v otevřeném prostoru na jedné z teras Chuchle Areny Praha, a která bude vysílána v živém internetovém streamu. Její součástí bude také losování startovních čísel do čtveřice výše uvedených vrcholů. Do jednoho z rámcových dostihů, konkrétně do EJC ceny společnosti Trade FIDES, pak budou kromě startovních čísel losováni také nominovaní jezdci.

Níže naleznete handicapové pořadí koní pro čtveřici vrcholů European Jocley’s Cupu.

 

EJC LERAM MILLION

R Gd-3 – 3+ – 1400 m – 1 200 000 Kč

 1. JIN JIN (IRE) – 91,5 kg
 2. MR RIGHT (IRE) – 84 kg
 3. TROIZILET (FR) – 82,5 kg
 4. POWER JACK (GB) – 81,5 kg
 5. MANOAMANO (FR) – 80,5 kg
 6. POLITICUM (FR) – 80 kg
 7. SAGAR (IRE) – 79 kg
 8. SWEETICON (GB) – 78 kg
 9. MISTER ONYX (GER) – 77 kg
 10. HELLENIC SPIRIT (GB) – 76,5 kg

 

EJC LOKOTRANS MIDDLE

R L – 3+ – 1800 m – 700 000 Kč

 1. IGNACIUS REILLY (GB) – 88 kg
 2. BLACK CANYON (FR) – 82,5 kg
 3. RATE (FR) – 81 kg
 4. GARLIZAIN (FR) – 80,5 kg
 5. PORTORIKOS (IRE) – 79,5 kg
 6. MORMILL (GB) – 79 kg
 7. IDEAL APPROACH (IRE) – 78,5 kg (letošní zisk 150.450 Kč)
 8. DARKOLVA (IRE) – 78,5 kg (letošní zisk 117.000 Kč)
 9. MAVERANA (POL) – 76 kg
 10. CAPE FREEDOM (IRE) – 74,5 kg

 

EJC CENA HRUBYMOVING TRANSPORT

R L – 3+ klisny – 2200 m – 600 000 Kč

 1. PERFECT PITCH (GER) – 85 kg
 2. ZORIANA (GER) – 80 kg
 3. IMSEXYANDIKNOWIT (IRE) – 78 kg
 4. LADY ROSEBURG (FR) – 75 kg
 5. LADY MAZIE (IRE) – 73 kg
 6. FALIRAKI – 72,5 kg
 7. WELLUNCA – 70,5 kg
 8. LORIANA OF JAPE – 70 kg
 9. SYLVIANA (FR) – 68 kg
 10. VIVIANN (FR) – 64 kg

 

EJC CENA BAK STAVEBNÍ SPOLEČNOSTI

R L – 2 – 1100 m – 600 000 Kč

 1. GIANNINA (IRE) – 70 kg
 2. VI FI (IRE) – 66,5 kg
 3. DRAGON ARROW (GB) – 65 kg
 4. FORCE ONE – 63,5 kg
 5. AGNESKA – 61,5 kg
 6. RABBIT COULSTY (IRE) – 56,5 kg
 7. RABBIT RULER (IRE) – bez handicapu (letošní zisk 4.200 Kč)
 8. – 9. – HOTCHWAYE (FR) – bez handicapu (letošní zisk 0 Kč)
 9. – 9. – PONNTOS (IRE) – bez handicapu (letošní zisk 0 Kč)