Jezdecká nominace pro pátý ročník Evropského poháru žokejů bude odtajněna až během léta, ale už teď je jisté, že prestižní akce nabídne 28. září ve Velké Chuchli opět kvalitní mezinárodní podívanou. Do čtyř jedničkových dostihů mítinku bylo odevzdáno 97 přihlášek z Česka, Slovenska, Francie, Německa a Rakouska.

 

O nejbohatší rovinový dostih střední Evropy, 2,6 miliony korun dotovaný EJC Leram Million na 1400 metrů, projevili zájem majitelé 23 koní. Mezi uchazeči jsou mimo jiné tři grupoví vítězové z Německa a Francie.

 

Dva z nich přihlásil německý finančník a hlava závodiště v Kolíně nad Rýnem Eckhard Sauren. Kromě loni třetího Julia, jehož spolumajitelem je fotbalový brankář Timo Horn, by mohl do Prahy poslat i hvězdného Degase. Šestiletý ryzák v minulé sezoně doma vyhrál dva dostihy grupy 3 a patří do špičky německých mílařů. Jeho trenér, čtyřnásobný německý šampion Markus Klug, by se mohl ve Velké Chuchli objevit podruhé v kariéře – před deseti lety se jako začínající trenér pokoušel o úspěch ve Velké ceně českého turfu s Polyantou.

 

Respektovaným jménem v dostihové branži je i ve Francii působící trenérka Pia Brandtová, která do EJC Leram Million přihlásila pětiletého světoběžníka Fase. Hnědák ze stáje Alaina Jathierea, Zalima Bifova a Ballylinch Stud dokázal vyhrát grupu 3 v Chantilly, loni byl třetí v irském Minstrel Stakes (Gr.2) a stejně jako Degas zahajoval letošní sezonu v Dubaji.

 

Na startu by měla být i domácí špička v čele s vítězi předchozích ročníků Troiziletem a Ultimate Fightem, Slovensko by mohla reprezentovat spolehlivá ryzka Mooreen v majetku a tréninku známého parkurového jezdce Mariána Štangela.

 

“Kdysi jsme si vytyčili cíl, aby do Prahy přijížděli koně i jezdci, kteří běžně bodují v dostihové obdobě Ligy mistrů, tedy dostizích blacktype v západní Evropě. Jsme rádi, že i letos se nám daří tento cíl naplňovat, i když nás mrzí neúčast koní z britských ostrovů a Irska. V případě hlavního dostihu však ještě nemusí jít o definitivní sestavu. Stáje mohou během léta své koně ještě dodatečně dohlašovat,” uvedl obchodní ředitel pořadatelské společnosti Horse Racing Tomáš Machovský.

 

Dotace tří dalších velkých dostihů EJC Middle, EJC Long – Velké ceny českého turfu a Gerschova memoriálu byly v letošním roce zvýšeny z 600 tisíc na 750 tisíc korun. I tady dopadla první uzávěrka přihlášek uspokojivě, EJC Long je s 28 přihlášenými koňmi nejpočetněji obeslaným dostihem. Pod francouzskou vlajkou by mohla nastoupit druhá z loňského Oaks a St. Legeru Carmella, kterou pro hřebčín Haras de Beaufay českého majitele Jiřího Trávníčka trénuje Fabrice Chappet, Německo zastupuje tříletý Monpti a velmi atraktivní bude také účast slovenského Koně roku Zoriany.

 

V EJC Middle by své loňské vítězství měl obhajovat osmiletý ryzák Wireless, ale čeká ho tvrdá konkurence mladšího koní. Na přihláškách jsou zastoupeni první tři z Velké jarní ceny Ignacius Reilly, Amazing Gangster a Torque Power, díky dvěma slovenským a jedné německé přihlášce by publikum i tady mohlo vidět mezinárodní sestavu.

 

  1. Gerschův memoriál, jeden z nejstarších rovinových dostihů v Česku, přilákal dvouleté koně z Česka, Slovenska, Rakouska a Německa.