Závodiště v pražské Chuchli má sebou mimořádnou dostihovou akci. Slavnostně byly položeny základy k novému propojení české dostihové scény s tou celoevropskou. A mítink nesoucí hrdě jméno Evropský pohár žokejů 2015 sklidil velká uznání z řad laické, ale hlavně i odborné veřejnosti. Počasí nebylo úplně slunečné, ale to vůbec nevadilo, protože podle předpovědi ani nekáplo a nebyla ani nijak přehnaná zima, a tak se mohli všichni návštěvníci areálu těšit z krásných koní, předních evropských žokejů, úžasných sportovních zážitků a nebývale bohatého doprovodného programu.

Na něm figurovala pětice hlavních dostihů s celkovou dotací necelé čtyři miliony korun a představilo se celkem dvanáct žokejů z evropské extratřídy. Každý dostih měl svá pevně stanovená pravidla a za každý dostih bylo možné získat dle umístění body do celkové tabulky. Vítěz každého z dostihů bral 6 bodů, druhý jezdec si připsal 4 body, třetí 3 body, čtvrtý 2 body a pátý 1 bod.

Úvodní velký dostih dne startoval ve 14 hodin a jednalo se o dostih celkem devíti startujících klisen na 1 400 metrů. Favoritkou byla Dumnonia v sedle s italským žokejem Cristianem Demurem a maďarská Alfkona v sedle s domácí žokejskou hvězdou Václavem Janáčkem. Hned v prvním dostihu se o vítězi rozhodovalo v dramatickém cíli. O půl délky se nakonec v poslední chvíli přehnala Dumnonia Cristiana Demura před Living Colours v sedle se slovenským žokejem Jaroslavem Línkem. Dostihy zcestovalý několikanásobný šampion Itálie si tak připsal první plný počet bodů do nabité tabulky turnaje.

Následující dostih z pětice hlavních patřil sprinterům na 1 000 metrů. Kurzové nabídky vyčlenily dva hlavní favority. Filip Minařík se posadil do sedla známého Mikeshe. Následován byl Bajuržanem Murzabajevem na koni Waka Laura. Závěr dostihu nabídl vskutku maximální napětí, neboť se o vítězství přetahoval zmiňovaný Mikesh a až čtvrtý nejlépe sázkařsky předhodnocený Prince Orpen s nám již dobře známým Cristianem Demurem. Druhý jmenovaný nakonec vyhrál snad o půlku hlavy! Špičkový italský jezdec tak dokázal dotáhnout relativně slabšího koně ke svému dalšímu vítězství za 6 bodů.

V pořadí již třetí dostih pro tříleté a starší koně na 1 800 metrů přinesl opět velmi dramatickou podívanou. Největším favoritem byl Bajuržan Murzabajev na Aldarovi. Těsně jej následovali v kurzových sázkách Filip Minařík se Simplonem a Václav Janáček s Tamarind Cove. Ve strhujícím finiši si to rozdali Aldar a Tamarind Cove a právě druhý jmenovaný svěřenec trenéra Josefa Váni si nakonec pohlídal těsné vítězství o půl délky před Aldarem, a 6 bodů si tak v tomto dostihu připsal domácí žokej Václav Janáček.

Jedním z opravdových vrcholů dne byl následující vytrvalostní dostih na 2 600 metrů, ve kterém byl hlavním favoritem Bajuržan Murzabajev na Meandreovi. Na záda mu v kurzových sázkách s jistým odstupem dýchali Filip Minařík s Touch of Genius a další významný italský žokej dne Umberto Rispoli s Autorem. Papírové předpoklady Meandrea se v dalším cílovém drama nejvyššího stupně nepotvrdily (skončil čtvrtý) a dostih těsně vyhrál Touch of Genius v sedle s Filipem Minaříkem, a české barvy tak slavily dalších 6 bodů na konto naší žokejské hvězdy. Druhý doběhl Sanok s Václavem Janáčkem, byl to tedy dokonce český double.

To nejlepší samozřejmě na konec. Na 1 400 metrů se utkal celý tucet jezdců o mimořádnou dotaci dne 1 650 000 korun. Největším favoritem byl podle kurzových propozic Phu Hai s francouzským žokejem Theo Bachelotem. Následován byl trošku překvapivě maďarským koněm Silent Blessing se slovenským jezdcem Jaroslavem Línkem a Chardonney Tcheque s italským jezdcem v sedle Umbertem Rispolim. Dostih s největším náskokem dne jedné a půl délky nakonec ale vyhrál Dashing Home s francouzským žokejem v sedle s Fabricem Veronem a druhé místo obsadil Umberto Rispoli se Chardonney Tcheque.

Nastaly okamžiky sčítání bodů, které přinesly velmi těsné výsledky. Vítězem historicky prvního Evropského poháru žokejů se stal italský dostihový velikán Cristian Demuro. Celkem získal 14 bodů. Druhý byl jeho apeninský kolega Umberto Rispoli se 12 body. Následovala česká dvojice našich hvězd, která bohužel v posledním „královském“ dostihu nebodovala, a tak obsadila až třetí pozici Václava Janáčka s 11 body a čtvrtou pozici Filipa Minaříka s 10 body. Exkluzivní zápolení prvního ročníku Evropského poháru žokejů tak přineslo zejména italsko-český souboj hvězdných jezdců.

Takový byl první ročník Evropského poháru žokejů! Napínavý, dramatický, velkolepý, uznávaný, doceněný a silně ambiciózní do dalších let. Zůstaňte věrni naší stránce na Facebooku, protože nyní sebereme poznatky a zkušenosti ze soboty 26. září a začneme pracovat na dalším ročníku od první minuty ještě intenzivněji. A všechny milé zájemce a případné diváky druhého ročníku zase za rok chceme okamžitě informovat o novinkách a přípravách.