Letos sice oslavil padesátiny, ale kdo ho viděl v akci, hádal by mu tento věk jen stěží. Gérald Mossé v minulých dnech cestoval po Evropě stejně intenzivně jako o generaci mladší žokejové. Minulou neděli obsadil v barvách Godolphinu třetí místo ve Velké ceně Berlína, o dva dny později vyhrál v Deauville grupu 3, která se zapsala do historie českého turfu tím, že čtvrtý Subway Dancer porazil hvězdného Almanzora. „Začal jsem v poslední době jezdit pro Godolphin trochu častěji, mám z toho radost,“ poznamenal Mossé na okraj pohodového dne v Německu, kam přiletěl speciálně na toto jedno angažmá.

Teď se Francouz s charakteristickým jezdeckým stylem těší na další účast v Evropském poháru žokejů (EJC) ve Velké Chuchli. „Měl bych 2. září do Prahy přijet, je to naplánované. Ještě to může zhatit teoretická možnost, že by mě moje domovská stáj nečekaně odvolala na rito do Francie, nicméně s účastí na EJC v tuto chvíli pevně počítám.“ ujišťuje Mossé, který loni dovedl k lahůdkovému vítězství start-cíl vytrvalce Always On Sunday a velkým finišem v závěru odpoledne nakonec obsadil v celkovém hodnocení třetí místo za Bauyržanem Murzabajevem.

Letos Mossého služeb dvakrát využila stáj Leram, s jejímž Sinbadem byl začátkem srpna čtvrtý v Deauville. „Z toho, co jsem měl možnost vidět, se mi zdá, že se vaše dostihy v posledních letech posouvají svou kvalitou nahoru. Loni se mi u vás líbilo, a tak se rád vrátím. Po dostizích jsme dávali pořadatelům poháru podrobnou zpětnou vazbu. Ptali se nás na spoustu věcí, a tak si myslím, že letošní ročník bude v mnohém zase lepší a dotaženější,“ věří Mossé.

Posledních šest měsíců strávil v Evropě. Doma ve Francii zatím v aktuální sezóně vyhrál 19 dostihů a 727 015 eur na dotacích, což v součtu znamená 41. místo v průběžném šampionátu. Statistiky tohoto druhu však pro zkušeného žokeje po 34 letech v dostihovém sportu nehrají příliš velkou roli. „Už to moc neřeším, pro mě je podstatného něco jiného. Být schopen jezdit v mém věku na tomhle levelu je velké privilegium, takže jsem naprosto spokojený a nemám si na co stěžovat,“ vysvětluje Mossé.

Svým způsobem se cítí ještě v lepší pohodě než dřív. „Dostal jsem šanci v nové stáji a to zdaleka není všechno. Minulý týden jsem se oženil, narodil se mi vnuk a na cestě je syn. Mám teď krásný život,“ usmívá se a nevylučuje ještě další změny. Například se po letech nechystá na sklonku roku do svého oblíbeného Hongkongu.

„Tentokrát asi pojedu spíš do Dubaje, pokud všechno vyjde. Do té doby bych se ale rád vítězně představil v Praze…“ pomrkává Mossé a mizí ve vážnici.