Šest žokejů přijelo na sobotní 99. České derby z Německa, tři z nich projeli cílem na nejvyšších příčkách. Zvítězil Jiří Palík na Pacific Hillovi, druhý skončil Filip Minařík s Angkor Watem a třetí Bauyržan Murzabajev s Ignaciusem Reillym. Největší klasický dostih se změnil v dokonalé představení žokejských hvězd, které ho ovládly prakticky od startu do cíle a znovu připomněly, jak důležitou součástí dostihového sportu jsou právě kvalitní jezdecké výkony.

Většina „legionářů“ se v Praze zdržela až do neděle a do Německa se vracela spokojená. „Byl to nakonec krásný dostih, který jsme si všichni užili. Sice se mi nepodařilo vyhrát, ale z výkonu Angkor Wata jsem měl dobrý pocit a odvedli jsme maximum,“ řekl Filip Minařík.

Podobně mluvil i vítězný Jiří Palík. „Seděl jsem dnes na nejlepším koni a měl jsem ideální průběh dostihu, který mi vyšel do puntíku. Sám jsem byl překvapen, že nám soupeři dali tolik prostoru a klidu…“ poznamenal rodák z Brna, který se v chuchelské modré stuze prosadil už potřetí (2005 Ready For Life, 2017 Joseph) a za dva týdny může na Acconovi dosáhnout na unikátní derby double Praha – Hamburk v rámci jedné sezóny.

Úsměvy však v sobotu večer rozdával i účastník loňského Evropského poháru žokejů Eduardo Pedroza, který dojel v sedle Tularky patnáctý a v rámcovém programu se představil s Master Of Goldem v Tattersalls Mile. „Počet angažmá a papírové šance jsem nijak neřešil. Prahu mám rád, a pokud jsem si v tento den měl vybrat mezi ježděním tady a v Magdeburku, byla to jasná volba,“ řekl Pedroza.

„Mám svůj věk a stále víc mě trápí bolesti páteře, takže si na rozdíl od minulosti už musím vybírat. U trenéra Andrease Wöhlera působím spolu s Bauyržanem Murzabajevem. To je velmi talentovaný a dravý jezdec, kterému patří budoucnost a v rámci svých možností se mu snažím radit a všestranně pomáhat,“ dodal panamský rodák, který přesně před 20 lety dovedl německého Sotora k druhému místu v Českém derby za kultovním Ray Of Lightem.

Foto: Václav Volf, fotovolf.com.