Moderátor a režisér Jakub Kohák zahořel láskou k dostihovým koním. Poté, co loni v pražské Velké Chuchli školil kolegu Leoše Mareše, jak se správně nasedá na poníka, letos ještě přitvrdil. Na sklonku léta překvapil své okolí, když se stal majitelem výborného hřebce Sinbada. „Ano, chystáme se vyhrát se Sinbadem největší dostih podzimu v Chuchli. Už rovnou můžete rýt do poháru naše jména,“ prohlásil Kohák.
A dostihoví znalci připouštějí, že známý šprýmař může mít pravdu. Šestiletý hnědák narozený ve Francii bude v sobotu 2. září jedním ze spolufavoritů EJC Leram Million, s dotací 1,6 milionu korun nejbohatšího rovinového dostihu podzimní sezóny v Česku.
Ostře sledované klání na 1400 metrů bude vrcholem Evropského poháru žokejů, unikátní akce, na níž se sejde šestnáct špičkových jezdců v čele s hvězdnými Francouzi Vincentem Cheminaudem a Thierrym Thulliezem. Česko budou v žokejském klání reprezentovat Tomáš Lukášek, Jan Rája a Jaromír Šafář.
Kohák, který bude celé odpoledne ve Velké Chuchli moderovat a bude mimo také patronem a startérem dětského dostihu na ponících, se zvučných jmen nebojí. Na svého koně angažoval Francouze Thomase Hueta, který oblékne červený dres s modrým klínem a bílými rukávy.
Bude to Kohákova premiéra v roli majitele stáje, ale nikoli první kontakt s plnokrevníky. „Kdysi jsme s tatínkem už jednoho koníka měli, jmenoval se Zefír a jezdil ho Ferdinand Minařík. Je to už pětadvacet let, já jsem mu vždycky krájel mrkvičku, on to jedl a nikdy nám nevyhrál,“ vzpomínal Kohák.
„Jediné, co mi kdysi zabránilo stát se žokejem, je to, že jsem vyrostl. A žokej nesmí dřít nohama o zem. Jinak jsem velký příznivec dostihového sportu a o koně se stále zajímá,“ dodal.
Kohákova nová akvizice patří mezi špičkové české sprintery. Ze třiceti startů dokázal sedmkrát vyhrát a specializuje se hlavně na dostihy ve Francii. V Bošovicích u Písku ho trénuje Václav Luka mladší.
První dostih startuje v sobotu v Conseq Parku Velká Chuchle ve 14:35.