Podzimní rovinový svátek, Evropský pohár žokejů, se blíží, o dostihovém dni poslední zářijovou sobotu ve Velké Chuchli se začíná hovořit také mezi tuzemskými realizačními týmy. O posledních novinkách přinášíme rozhovor s Milanem Křížem, majitelem firmy Leram a duchovním otcem celé akce.

Evropský pohár žokejů se blíží, v jaké fázi jsou v současné době přípravy? Občas můžeme zaslechnout pozitivní či negativní zprávy.

Na úvod bych rád připomněl, že dostihy v rámci Evropského poháru žokejů mají výši zápisného pouhá tři procenta. Naším cílem bylo, aby majitelé nemuseli platit tolik a my je trochu pošetřili. Část sumy na dotace již je v úschově u notáře a zbylá část bude dána do úschovy k notáři do tří týdnů. Finanční prostředky na celou akci máme zajištěny, nikdo se nemusí bát, že bychom svým závazkům nedostáli.

Hodně se hovoří o tom, že do dostihů si realizační týmy budou žokeje vybírat, přitom při podobných akcích se jezdci většinou losují. Co vás vedlo k tomuto kroku?

Jezdce si budou realizační týmy vybírat podle ratingu přihlášených koní. Chtěli jsme, aby majitel a trenér nejlepšího koně podle handicapu v daném dostihu si mohl vybírat, z nejširšího portfolia jezdců, které bude k dispozici. Myslím si, že tento způsob obsazování koní více odráží realitu než losování.

Už jsem také zaslechl, že distance Evropského poháru žokejů, jste stanovili s ohledem na koně vaší stáje?

Naším cílem bylo, aby součástí poháru byly všechny distance dostihů od sprintu po vytrvalce. Dalším cílem bylo nabídnout dostih pro klisny na krátké distanci, který v českém kalendáři chybí. Naším cílem je, aby stejné distance poháru byly i v budoucnosti. Pro našeho Phu Haie je nejlepších 1600 metrů a taková distance zrovna na programu není.

Na tiskové konferenci byla ohlášena velká žokejská jména. Jaké je situace okolo žokejů v současnosti?

Překvapivě se nám hlásí i další jezdci, kteří nebyli v původním okruhu. Je vidět, že i mezi jezdci má Praha dobré jméno, navíc ho podpořilo hodnocení jezdců, kteří se zúčastnili Českého derby. Dokonce máme písemně přislíbenu účast tří jezdců z Anglie a Irska, v jejich účasti by zabránilo pouze zranění nebo distanc. Myslím si, že výběr bude hodně zajímavý. Další podrobnosti ohledně jezdců zveřejníme na tiskové konferenci 9. září.

Jaké reakce máte obecně z Evropy na tuto akci? Dostihová Evropa je poměrně konzervativní.

Obeslali jsme všechny významné dostihové autority v Evropě, s žádostí, aby tato akce byla u nich prezentována. Ozvala se nám polská strana, že by se ráda zúčastnila a byli by rádi, kdyby na seznamu byl i tamní šampión Szczepan Mazur. Na seznam jsme ho rádi doplnili.

Žijeme v mediální době. Akce, která není v médiích, jako by nebyla. Jaká bude propagace Evropského poháru žokejů?

Máme dohodnutou reportáž na Equidia chanel ve Francii. Ještě není jasné, jak dlouhá bude. Týden před dostihy poběží kampaň na Evropě 2, kde se budeme snažit zlákat k účasti mladé lidi. Mezi tištěnými médii je partnerem deník Sport a v současné době jednáme o podobě přímého přenosu na ČT Sport. Délka přenosu by měla být dvě hodiny až dvě hodiny dvacet, všechny dostihy poháru půjdou živě. Poprvé bude na rovinových dostizích studio, kde budou rozhovory s žokeji, majiteli a trenéry. Přesný začátek odpoledne oznámíme po dohodě s televizí.

Pět prestižních dostihů v rámci odpoledne, to už vyžaduje na startovních listinách minimálně padesát až šedesát koní. Jedničkové dostihy v letošním roce ovšem příliš obsazované nejsou.

Už jsem zmínil, že jsme vyšli majitelům vstříc s přihláškami, které budou tři procenta. Zaslechl jsem zprávy, že by mohli dorazit koně z Německa, případně z Francie, ale pokud nejsou dané přihlášky, je to jenom jedna paní povídala. Všichni majitelé, jejichž koně se zúčastní dostihů Evropského poháru žokejů, dostanou vstupenku pro sebe a doprovod do VIP prostor. Na After party po dostizích, dostane vstupenku majitel s doprovodem i trenér s doprovodem. Naším cílem je, aby se ještě po dostizích zůstalo na party a mohli si lidé mezi sebou popovídat.

Už jsem také slyšel, že letošní ročník je takovým výstřelem a opakování nebude. Jak to zamýšlíte s Evropským pohárem žokejů do budoucna?

Samozřejmě bude záležet, jaké bude počasí a také jaká bude reakce ze strany majitelů a trenérů, nejen doma, ale i v zahraničí. Když celá akce dopadne dobře, tak chceme, aby se Evropský pohár žokejů stal součástí dostihového kalendáře. Z naší strany bude všechno zajištěno. Naším cílem do budoucna, nikoliv na příští rok, ale v horizontu několika let, dotace dostihů zdvojnásobit.