Loni v těsném finiši porazil Géralda Mossého a stal se celkovým vítězem druhého ročníku Evropského poháru žokejů. Letos se Bauyržan Murzabajev vrací jako obhájce titulu. Účast pětadvacetiletého žokeje z Kazachstánu, který dostihově vyrůstal v českých stájích a nyní působí v Německu, je definitivně potvrzená. „Už se moc na pohár těším. Do Česka se stále rád vracím, mám tady mnoho přátel,“ říká Murzabajev, aktuálně jedenáctý muž německé statistiky. Jeho talent, který v předešlých letech tak rádi využívali čeští trenéři a díky němuž se třikrát stal šampiónem českých žokejů, už v Německu vyvolal patřičnou pozornost. Murzabajev se tak vydává ve stopách Filipa Minaříka, Jiřího Palíka či Jozefa Bojka.
Jeho první německou štací je berlínské závodiště Hoppegarten, kde od letošní sezóny působí jako stájový jezdec u trenérky slovenského původu Evy Fabianové. Může se opřít o vydatnou pomoc asistenta trenérky Jana Korpase, pravidelně dostává šance i na koních největšího berlínského trenéra Rolanda Dzubasze. Další „rita“ mu intenzivně shání dostihový ředitel Hoppegartenu Ulf-Thomas Kühn, který se stal žokejovým manažerem.
Murzabajev nezačínal v Německu úplně od nuly. Dobře se zapsal do povědomí už loni, kdy na koních Fabiánové a Dzubasze vyhrál dvanáct dostihů. V aktuální sezóně má na kontě už 23 vítězství při úspěšnosti 14,47 procent a klepe na dveře top 10 německých jezdců. V červnu už vystoupal na osmé místo šampionátu, momentálně je s minimální ztrátou na své soupeře jedenáctý.
Zatímco jeho předchůdci jako Minařík nebo Bojko koncem 90. let začínali na drahách ve východní části země, Murzabajev ve své premiérové sezóně startoval už na dvanácti závodištích včetně Baden Badenu, Hamburku či Hannoveru. Jezdil už v šesti grupových dostizích včetně německého derby na outsiderovi Oriental Khanovi.
Už dvakrát se Murzabajev dokázal prosadit v dostizích kategorie listed. Zejména první z těchto úspěchů na podceňované klisně Kashmar v berlínském Altano-Rennen (2800 m) o krk před polským Caccinim s Tomášem Lukáškem měl velkou publicitu. Murzabajev kromě toho finišoval na stejné úrovni dvakrát druhý s českou klisnou Partyday.
Na sklonku července se navíc stal hrdinou virálního videa, které obletělo dostihový svět. V semifinále populárního Match Race Cupu na svém domovském závodišti Hoppegarten obratně vystihl moment, kdy jeho soupeř Francesco Ladu na vedoucím Gamgoomovi daleko před cílem položil ruce a v sedle polského tříletka Mourtajeze vybojoval nečekané vítězství.
Vzhledem k velkému hladu německých stájí po mladých jezdcích do 30 let se zdá, že Bauyržan Murzabajev má skvěle nakročeno k dalším šancím a úspěchům. Dost možná, že se v Česku na něj bude jednou vzpomínat podobným způsobem jako na fotbalisty Edina Džeka nebo Bonyho Wilfrieda. Jako na sportovce, který svou hvězdnou mezinárodní kariéru kdysi odstartoval v České republice.
Jisté je, že do třetího ročníku Evropského poháru žokejů bude kazašský žokej nastupovat jako jeden z favoritů. Už loni totiž dokázal, že trémou z renomovaných soupeřů rozhodně netrpí.