Mimořádně úspěšný dostihový šampion se narodil 23. července 1985 v Chroustovicích na Chrudimsku. U krásných koní začínal ve čtrnácti letech na parkurech. Již o rok později se rozhodl pro studium na Středním zemědělském učilišti ve Velké Chuchli a postupně odstartovala jeho kariéra jezdce.

Ostrý start životní závodní poutě však nedopadl podle představ a 7. dubna 2002 v chuchelském žákovském dostihu páté kategorie na 1300 metrů s ryzákem Liciusem mladý jezdec nedokončil. Na premiérové vítězství Václav čekal poměrně dlouho, až do 5. července 2003, kdy na karlovarské dráze triumfoval v sedle jedenáctiletého matadora Veriora z šampionské centrály Filipa Neuberga. První opravdu velký triumf přišel v Českém derby 2006 s tmavým hnědákem Laureatem.

Ještě o chlup dříve, zkraje roku 2005, jako nejmladší jezdec v českých dějinách (devatenáct let a devět měsíců) oslavil žokejský titul. Od roku 2006 již Janáček zcela ovládl scénu. V letech 2006 až 2010 získal pět šampionských titulů, řadu významných vítězství, překonal do té doby platný rekord Vlastimila Smolíka v počtu vítězství za sezónu (Smolík 48, Janáček 82!). Rok 2010 byl posledním, který Václav Janáček strávil v Čechách. S 65 triumfy naposledy obhájil prvenství v českém rovinovém šampionátu a navíc přidal i ten slovenský. Poté s přítelkyní, od 4. července 2012 již manželkou, Ingrid přesídlil do Španělska, kde v Madridu žijí s dcerou Viktorkou a kde se Václav stal šampionem třikrát po sobě!

Statistická karta Jockey Clubu České republiky uvádí, že má Václav Janáček na kontě 1 824 dostihových startů, z toho jich ovládl 366. Připsal si 56 vítězství první kategorie! A právě tento výjimečný dostihový šampion přislíbil jako jeden z prvních účast na zářijovém Evropském poháru žokejů, čímž dal jasně najevo, že v Praze očekává opravdovou dostihovou špičku Starého kontinentu a že bude tento den opravdu výjimečný.