V sobotu 24. září se v Conseq Parku ve Velké Chuchli uskuteční druhý ročník European Jockey’s Cupu, Evropského poháru žokejů. Pořadatele čeká náročný úkol navázat na velmi podařený první ročník, povídali jsme si nejen o novinkách, které letošní ročník přinese.

Do letošního EJC je nominováno 30 žokejů. Můžete už nyní konkretizovat, kdo ze zahraničních jezdců slíbil účast?

V současné době jsme v kontaktu se všemi žokeji, vedeme s nimi průběžná jednání. Díky dobrým výsledkům Václava Luky ve Francii se Praha může těšit na jednoho z opravdu hvězdných žokejů Geralda Mosse nebo Olivera Pesliera. Pražská Chuchle uvidí na startu dostihů 24. září minimálně deset národností. Program žokejů je v téhle fázi roku extrémně nabitý, takže jsme v kontaktu se všemi pozvanými a přesnou startovní listinu budeme vědět až týden před mítinkem. Je jisté, že minimálně jednu skutečně mimořádnou žokejskou hvězdu do Prahy přivedeme. Úvodní ročník sklidil velmi dobrý ohlas, dokonce o něm bylo slyšet i v zahraničí a my jako organizátoři jsme se posunuli o krůček dále.

 

 

Z dostihů EJC vypadl sprint, místo něho byl do EJC zařazen tradiční Gerschův memoriál. Co Vás k této změně vedlo?

Hlavním důvodem této změny bylo zajištění více startů pro žokeje. Sprint nebyl tak dobře obsazený, jak se nám nyní podaří obsadit Gerschův memoriál. Díky této změně dostaneme na start více koní. Gerschův memoriál se nám zdá jako ideální volba, neboť se jedná o dvouleté začínající koně a těch je podle nás dostatek. A boxy budou oproti sprintu praskat ve švech. Žokejové nám pozitivně kvitují fakt, že když se do Prahy dostanou, budou mít k dispozici hodně ježdění. Základní dostihy dne jsou na 1 400, 1 800 a 2 600 metrů, u kterých bude rozhodně z čeho vybírat. Letošní první kolo přihlášek přilákalo stáje z rekordních sedmi zemí, což je výborný výsledek a příslib pro dostihový mítink.

Připravujete pro druhý ročník ještě nějaké další změny oproti úvodnímu?

Největší změnou a hlavně přínosem druhého ročníku Evropského poháru žokejů je doprovodná pětice dostihů pro menší stáje. I v těchto dostizích se totiž v sedlech koní představí přední žokejové starého kontinentu, a to je mimořádná příležitost pro další stáje prověřit své koně. Do této pětice dostihů se bude losovat obsazení žokejů na koně za přítomnosti kamer České televize. Chceme ukázat všem majitelům a chovatelům i skromnějších stájí, že mohou startovat na takovém na české poměry exkluzivním mítinku a užít si fantastickou atmosféru nabité Chuchle. V neposlední řadě je to jejich brána k navázání nových styků a kontaktů. Kdy jindy by stáje mohly dostat do sedla svého koně ve trojkovém nebo čtyřkovém dostihu špičkového žokeje, který vyhrál stovky dostihů?

 

 

Loňský ročník byl skvělým sportovním i společenským úspěchem. Jak si vedl ekonomicky?

Uspořádat takto velký mezinárodní mítink je v českých podmínkách velmi neobvyklé a složité. Otcem celého poháru žokejů je Milan Kříž ze společnosti LERAM, bez jehož velké iniciativy a štědrosti by loňský první ročník skončil v červených číslech. Zápisné do dostihů se snažíme držet při zemi a řeč nemůže být ani o příjmech ze vstupného, protože chceme umožnit divákům dostat se s dětmi do Chuchle za co nejnižší cenu. Loni to zjevně ocenili a dorazilo jich na 7 000. Mimořádný společenský úspěch měla loni také velká večerní afterparty v restauraci Vision v Chuchli, kde se všichni partneři výborně pobavili. Původní myšlenka mítinku patří i Václavu Lukovi, který se ji pokouší co nejvíce rozvíjet i letos. Díky tomu se povedlo získat dalšího obrovského patrona akce, pana Karla Jalového ze společnosti LOKO TRANS. Dvojice Kříž Jalový nyní stojí u faktu, že se takový mítink v Praze opět uskuteční. Bez nich by to opravdu nešlo. Pevně věříme, že už loni ve švech praskající Chuchle bude letos zase o něco plnější a hlavně spokojenější. Bavit lidi, ukázat jim krásný sport, zvýšit o něm povědomí a vidět rozzářené oči nejmenších diváků, to my chceme.

Jak vidíte budoucnost EJC?

Na tuto složitou otázku máme v organizačním týmu více pohledů. Největším problémem je termín. Žokejové mají na programu i několik stovek dostihů za rok a dostat je v jednom jediném dni do Prahy je velmi těžký počin. Dále se nám musí podařit odvysílat z Chuchle přímý přenos České televize. Bez něj není náš projekt životaschopný. V neposlední řadě se musí dařit našim partnerům, protože na nich je Evropský pohár žokejů rozhodně závislý. Co si přeji já osobně jako pořadatel mítinku, ať pan Charvát dotáhne jednání s dostihovou sázkovou kanceláří PMU, protože v ten moment se nám bude jako pořadatelům daleko lépe dýchat, budeme mít méně svázané ruce a část investovaných peněz se navrátí. Určitým snem pro další ročníky Evropského poháru žokejů je, že by se mohl k podpoře akce přidat někdo další vlivný z dostihového sportu.
Závěrem bych moc rád poděkoval Václavu Lukovi za jeho skvělou práci nejen se žokeji a Tomáši Jandovi za jeho více než odbornou pomoc kolem koní, kde stále ještě nejsem dostatečně znalý. (miv)