Druhý ročník Evropského poháru žokejů opět slibuje velký sportovní zážitek. Na širší soupisce oslovených žokejů, kterou pořadatelé zveřejnili na svých internetových stránkách, figuruje třicítka špičkových jezdců z dvanácti zemí. Na akci konané 24. září ve Velké Chuchli by se měla českému publiku představit silná skupina šampiónů a vítězů dostihů nejvyšší světové kategorie grupa 1.

Domácí barvy bude zastupovat nejsilnější možná sestava. Kromě nejúspěšnějšího českého žokeje všech dob Filipa Minaříka přislíbili účast také čerství vítězové slovenského a polského derby Václav Janáček s Tomášem Lukáškem. K nejzkušenějším žokejům mítinku bude patřit vedoucí muž průběžného pořadí tuzemských jezdců Jan Rája a chybět nebude ani kazašský rodák a obhájce šampiónského titulu Bauyržan Murzabajev.

Po velkém úspěchu premiérového ročníku EJC se pořadatelé setkali s pozitivními ohlasy loňských aktérů i dalších evropských hvězd. Zájem o účast opět projevili Švéd Per Anders Graberg, španělský veterán Jose Luis Martinez a navzdory loňskému zranění také vítěz britského derby Martin Dwyer. Český projekt nadále vzbuzuje ohlas také ve Francii, účast tamní špičky je však podmíněna souběhem termínů a zatím zůstává otevřená. Kromě loňského vítěze EJC Cristiana Demura, který letos zažívá životní sezónu a ve Francii se ozdobil i klasickým vítězstvím, Fabrice Verona, Umberta Rispoliho a Theo Bachelota jsou pořadatelé v kontaktu s největší francouzskou hvězdou posledního čtvrt století Olivierem Peslierem, současnou superstar Maximem Guyonem, šampióny Pierrem-Charlesem Boudotem, Ioritzem Mendizabalem nebo vítězem množství světových dostihů Geraldem Mossém.

Velkou kvalitou disponuje i “britský tým”. Kromě zmiňovaného Dwyera v něm figuruje dlouholetý člen ostrovní špičky a účastník Českého derby 2013 Steve Drowne, jedenáct let staré zkušenosti s českým turfem má i světoběžník Nicky Mackay. Naopak poprvé se do Česka chystá šampión z roku 2007 a vítěz britského Oaks či katarského derby Seb Sanders.

Ze středoevropských hvězd míří na EJC zkušení slovenští jezdci Jaroslav Línek a Zdenko Šmida, v předběžné sestavě se nachází i polský talent Sczepan Mazur. K úspěšným mladým jezdcům současnosti je třeba počítat také 21letého Dennise Schiergena. Syn mnohonásobného německého šampióna Petera Schiergena je stálým jezdcem favorita letošního německého derby Boscaccia, ale i českého sprintera Mikeshe a po nedávno absolvovaných státnicích má jako jediný aktér mítinku vysokoškolské vzdělání. Na německých drahách jezdí také zkušený Rakušan Andreas Suborics, v minulosti partner největších koňských hvězd jako Silvano nebo Overdose.

Nominace žokejů pro letošní ročník:

Václav Janáček
Filip Minařík
Jan Rája
Denis Schiergen
Jaroslav Línek
Bauyrzhan Murzabayev
Per Anders Graberg
Zdeno Šmída
Jose Luis Martinez
Steve Drown
Martin Dwyer
Nicky MacKey
Seb Sanders
Tomáš Lukášek
Oliver Peslier
Maxim Guyon
Gerald Mosse
Pierre-Charles Boudot
Ioritz Mendizabal
Theo Bachelot
Umberto Rispoli
Fabrice Veron
Christian Demuro
Alexis Badel
Gregory Benoist
Oliver Placais
Andreas Suborics
Tadhg O’Shea
Szczepan Mazur
Jiří Palík