26. 9. 2015 se do Prahy sjede evropská žokejská elita změřit síly na první ročník Evropského poháru žokejů 2015. Účast potvrdili Olivier Peslier, Maxime Guyon, Umberto Rispoli, Martin Dwyer, Christian Demuro, Gerald Mosse a mnoho dalších. Z českých jezdců Filip Minařík a Václav Janáček.

Žokejská elita v takové sestavě se sjede vůbec poprvé ve střední Evropě. Žokejové Olivier Peslier a Maxime Guyon jsou světová špička, takovou kvalitu pražské závodiště nezažilo,“ říká trenér a bývalý žokej Václav Luka. „Unikátnost celé akce je právě v elitním zastoupení žokejů a v celkové dotaci 3,8 milionů korun,“ doplňuje Luka. Rozpočet celého dostihové dne organizátoři odhadují na šest až osm milionů korun. Další novinkou v českém dostihovém sportu je startovné, které pořadatelé Evropského poháru žokejů stanovili na tři procenta z celkové dotace oproti v Česku běžným pěti procentům. V zahraničí je startovné dokonce 0,2 procenta.

„Na Evropský pohár žokejů 2015 zavítají špičkoví jezdci, kteří ani netušili, že v Praze ve Velké Chuchli máme závodiště takové úrovně. Ohlasy žokejů byly celkově velmi pozitivní,“ říká Luka.

Hvězdní evropští jezdci se spolu utkají v pěti dostizích. Ve sprintu na 1400 metrů pro tříleté a starší koně (dotace 1 690 000 Kč), ve sprintu na 1000 metrů pro tříleté a starší koně (590 000 Kč), v dostihu na 1800 metrů pro tříleté a starší koně (590 000 Kč), v dostihu vytrvalců na 2600 metrů pro tříleté a starší koně (590 000 Kč) a v dostihu klisen na 1400 metrů (590 000 Kč). Celkový vítěz tohoto dostihové dne získá Evropský pohár žokejů.

„Jsem rád, že se taková akce v Evropě vůbec koná. Věřím, že pozdvihne úroveň dostihového sportu v Česku o něco výš,“ doplňuje o akci profesionální žokej Filip Minařík, který vyhrál už přes 1400 závodů nejen na české scéně.

„Evropský žokejský pohár bude akce významná nejen ze sportovního hlediska. Pro veřejnost bude připravený bohatý doprovodný program, který zatím není na českých dostihových dnech běžnou praxí,“ říká Tomáš Machovský, organizátor ze společnosti Lyciano Group.

Atraktivním bodem doprovodného programu bude Pony liga a ladies day. Dámy si budou v rámci ladies day aranžovat klobouky. Dostihový den bude moderovat Leoš Mareš.

Evropský dostihový pohár organizuje společnost Lyciano Group. „Loni jsme realizovali cenu Zimního favorita, byla to naše první dostihová zkušenost. V letošním roce jsme ve Velké Chuchli odstartovali sezónu dostihovým dnem Gomba handicap. Po dobrých zkušenostech jsme přijali výzvu uspořádat dostihový den na evropské úrovni. Dnes máme přislíbenou hojnou účast žokejů i zahraničních stájí,“ popisuje vznik projektu Machovský.