Necelé dva měsíce zbývají do jubilejního pátého ročníku Evropského poháru žokejů, který se poběží v sobotu 28. září na závodišti Velká Chuchle. Domácí i zahraniční stáje mají k dispozici ještě dva termíny (29. srpna a 19. září), v nichž mohou dodatečně přihlásit koně do čtyř vrcholů mítinku.

 

Aktuálně je odevzdáno celkem 82 přihlášek. Zatím posledního termínu dodatečných přihlášek na konci července využila zejména letos nadmíru úspěšná stáj MUDr. Eva Nieslaniková, která nominovala čerstvého vítěze Severočeské ceny Lexceeda a jedničkově umístěného Manoamano do EJC Leram Million, ale i letos již dvakrát úspěšnou Iwnianku do EJC Middle a účastníka Českého derby Dalandiho do EJC Long – 41. Velké ceny českého turfu.

 

Právě nejdelší jedničkový dostih Evropského poháru žokejů se rýsuje jako atraktivní odveta za klasické dostihy a zároveň komparační zkouška. Zatím zůstávají přihlášeni první dva z derby Pacific Hill a Angkor Wat, kteří by o tři týdny dříve měli absolvovat ještě St. Leger. Mezi zájemci je však také loňský vítěz Slovenského derby Mon Cheri, který by se právě v tomto dostihu mohl vrátit na dráhu po zdravotní pauze.

 

Třetí z derby a nově také pátý z francouzského listed Ignacius Reilly zůstává na přihláškách EJC Middle.

 

Mezi koňmi, kteří byli z Evropského poháru žokejů během léta naopak škrtnuti, se nachází slovenský Kůň roku Zoriana, původně směřovaná do EJC Long, a také další bratislavská hvězda Mooreen. Ze Slovenska však byl dodatečně dohlášen třetí z tamního derby a dvojnásobný jedničkový vítěz Ryony ze stáje Ekols Skalica, s nímž jeho trenér Jaroslav Línek počítá pro EJC Middle.

 

Zajímavé bude také sledovat, zda do EJC Leram Million zamíří někdejší zimní favorit a letošní vítěz Ceny jezdectví Zock, kterého přihlásil jeho původní trenér Václav Luka za stáj Joly. Po sedmém místě v prodejním dostihu v Deauville však ryzáka získal majitel Torsten Raber a ponechal ho ve francouzském tréninku. Raber má vazby také na český turf, v posledních sezónách má několik koní právě u Václava Luky.