Ve Francii sbírá se svými koňmi úspěch za úspěchem. Díky němu je malá česká dostihová scéna stále více vidět v západní Evropě a buduje si tam určitý respekt. Dělá absolutní maximum pro rozvoj prestiže Evropského poháru žokejů za hranicemi naší země. Řeč není o nikom jiném než sympatickém Václavu Lukovi mladšímu, který nám poskytl exkluzivní rozhovor na téma jeho aktuální úspěchy a Evropský pohár žokejů z pohledu českého i zahraničního turfu.

Ve Francii se vám letos jednoznačně daří. Jak se místní prestižní dostihové prostředí dívá na náš skromný český příspěvek do jejich mlýna. Co pro ně pojem Česká republika v dostizích znamená a jak vás tamní dostihová společnost vidí?

Před lety, když jsme tam začínali jezdit, tak se na nás jednoznačně dívali s despektem a notnou dávkou rezervy. Byli jsme víceméně zpestření pro sázkový provoz. Nebrali nás příliš vážně, ale momentálně je tomu úplně naopak a roste vůči nám respekt. Dokonce se o nás dost mluví, takže jsme se v poslední době zařadili plnohodnotně do jejich provozu a už nás berou jako poměrně velké soupeře. V tomto ohledu tedy nastal velký pokrok a místní prostředí už velmi dobře ví, kde a kdo je Česká republika.

Jaké jsou vaše aktuální úspěchy ve Francii? Přibližte čtenářům situaci v letošní sezóně.

V tomto týdnu jsme získali jedenácté vítězství, máme vyděláno kolem 350 000 euro včetně prémií, takže to je velmi dobrý počin. Na umístění a vítězství je to velmi štědrá a bohatá sezóna. Největším úspěchem bylo vítězství v Grand Handicapu, což byl největší handicap na mítinku v Deauville jako předkrm vůbec největšího dostihu léta. To byl obrovský úspěch, který ukázal, že nejsme pouze dostihoví trpaslíci a že umíme dobře připravit koně, kteří navíc nejsou v konkurenci velkými favority, ale evidentně se jim umí vyrovnat. Pak se nám ještě povedl pěkný hattrick na sesterském závodišti v Clairefontaine. Každé vítězství ve Francii je velký úspěch, protože je tam konkurence opravdu obrovská.  

Pojďme k Evropskému poháru žokejů, jaké jsou ohlasy ve Francii na tento mítink? Zaregistrovala jej tamní scéna, objevily se nějaké komentáře, postřehy?

Když je něco nového a ještě v takové zemi na okraji zájmu pro západní dostihový svět, tak tomu nikdo moc nevěří. Loňský Evropský pohár žokejů se podle mého názoru povedl, takže i ve Francii nakonec vznikly ohlasy, protože co je pozitivní, to se dobře šíří. Udělal se tu pořádný kus práce a odezva ve Francii je pozitivní. Je to velmi patrné na faktu, že se do Prahy letos chystají i různí francouzští funkcionáři. O Evropském poháru žokejů se aktuálně už ví, ale stále se ještě trochu vyčkává, aby mohl být mítink brán opravdu plnohodnotně. Chce to čas, kvalitu a trpělivost. Rozhodně je ale tento počin brán jako velmi zajímavý projekt a vyčkává se, do jak velké míry promluví do celoevropské scény. Je potřeba další práce a trpělivost.

Vy jednáte s největšími žokejskými hvězdami, které by měly do Prahy přicestovat. Můžete prozradit některé velké jméno, které se opravdu v Praze ukáže?

Opravdu reálně by měl přicestovat francouzský žokej Gérald Mossé, což je žokej, který jezdil opravdu všude ve světě, doslova snad v každé zemi. Je to legenda, která už má svůj věk, nicméně pořád je to opravdová hvězda, silně respektovaná, jezdí velké dostihy a jezdí je všude. Takže tento výjimečný člověk by měl dorazit, účast přislíbil, a pokud se nic zvláštního nestane, můžeme s ním počítat.

Které koně z vaší stáje uvidíme na Evropském poháru žokejů?

V dostihu na 1 800 metrů to bude pravděpodobně Partyday a Ventaron. Oba se budou dohlašovat, prozatím na přihláškách nefigurují. V hlavním chodu by se s největší pravděpodobností měli ukázat Nine ou Four a Sinbad. Pravděpodobně to zůstane u těchto dvou koní. V doprovodném programu by se ještě měli ukázat někteří další svěřenci z našeho střediska.

Jaký je váš názor na přínos Evropského poháru žokejů pro český turf?

Já si myslím, že přínos této akce je absolutně nedocenitelný, protože takový test a srovnávací zkoušky na podzim v našem prostředí, a dokonce i to finanční ohodnocení, prostě nemají konkurenci. Já dokonce zaznamenávám hlasy a názory, že spousta majitelů a trenérů směřuje své koně právě k Evropskému poháru žokejů. A to nejenom kvůli velikosti tohoto mítinku, ale hlavně také mimořádnému obsazení žokeji. Kdy má totiž člověk šanci dostat na svého koně žokeje z evropské špičky? Ne každý má takové možnosti, aby si to mohl vůbec v průběhu roku dovolit. Z hlediska propagace v Evropě, z hlediska českého turfu, tohle je absolutní pecka. Máme tam přihlášky koní ze všech okolních zemí a žokejové přijedou až z deseti zemí Evropy, takže my můžeme na naší louce něco uspořádat, něco si myslet o naší scéně, ale teprve tohle srovnání a prověrka nás uvede do reality. Nedocenitelná akce na všech frontách.

Pojďte závěrem něco vzkázat divákům, proč do Chuchle v sobotu 24. září přijít, proč psát společně s organizátory zajímavé dějiny nového dostihového projektu.

Evropský pohár žokejů by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít, protože už loňský mítink naznačil, že ta podívaná je bezkonkurenční v rámci sezóny. Proto si myslím, že je opět na co se těšit a věřím, že už úvodní ročník byl dostatečná pozvánka na ročník další. Diváci mají zajištěn veškerý luxus ohledně vynikajícího sportovního zážitku. Na to naváže neméně zajímavý doprovodný program. Jestli by si během roku neměl něco nechat dostihový příznivec ujít, tak je to tenhle mítink, je to Evropský pohár žokejů.