První dostih startuje za:

Celý článek

Soumillon pětkrát, O’Donoghue sedmkrát. Hvězdy EJC už znají své šance

25 Zář, 2019 / 0

Provence, Rate, Troizilet, Premier Lion a Wireless. To je pětice koní, které v rámci sobotního Evropského poháru žokejů (EJC) pojede hlavní hvězda Christophe Soumillon. Osmatřicetiletý Belgičan povede hned dva obhájce loňských vítězství a tři jedničkové vítěze, což mu dává velké šance na úspěch v celkovém hodnocení. Tradičně dobrou šanci však bude mít i dvojnásobný vítěz EJC Bauyržan Murzabajev, který se představí divákům v Chuchle Areně Praha hned sedmkrát. Kromě pěti dostihů započítávaných do soutěže pojede i ve dvou, které se do EJC nezapočítávají. Největší vyhlídky bude mít ve vrcholu dne Leram EJC Million, v němž pojede německého favorita Big Boots ze stáje Guida Schmitta.

Na středeční tiskové konferenci v Mamaison Riverside Hotel Prague byla vylosována startovní čísla všech dostihů a jezdecké obsazení ve dvou rámcových kláních. Všech dvanáct nominovaných žokejů bude v plné permanenci, další z velkých hvězd Colm O’Donoghue z Irska pojede sedmkrát a Nizozemec Adrie De Vries šestkrát. Celkem bude zastoupeno deset různých zemí. Dvanáct účastníků letošního EJC dohromady vyhrálo přes 16 000 dostihů. V letošním poli je osm vítězů grupy 1, osm národních šampiónů a jedenáct vítězů derby. „Čeká nás jedna z nejsilnějších sestav v historii Evropského poháru žokejů, ne-li vůbec ta nejsilnější,“ řekl za pořadatele Tomáš Machovský.

České barvy budou hájit tři nejúspěšnější žokejové tuzemské historie – Filip Minařík, Václav Janáček a Jiří Palík. Bodovat se bude celkem šest dostihů, čtyři jedničkové a dva rámcové, přičemž do celkového hodnocení se bude každému jezdci započítávat pět nejlepších výsledků. V dostizích, kde poběží více než dvanáct koní, budou poprvé v historii EJC připraveni tři držitelé „divokých karet“ z řad domácích jezdců: David Liška, Jiří Chaloupka a Radek Koplík. Devatenáctiletého šampióna českých jezdců Lišku uvidí publikum celkem pětkrát, z toho ve třech případech zasáhne do bodovaných dostihů EJC, což mu dává solidní šance na dobré umístění.

Vrcholem nejlukrativnějšího mítinku pražské sezóny opět bude nejbohatší rovinový dostih střední Evropy, 2.6 miliony korun dotovaný Leram EJC Million na 1400 metrů. Vítězství zde bude obhajovat Troizilet ze stáje Leram. Zatímco loni svěřenec trenéra Václava Luky porazil hvězdného Gordona Lorda Byrona, letos se postaví proti silným koním z Německa a Francie. Majitel Guido W. Schmitt a trenér Waldemar Hickst posílají na start třetího z Goldene Peitsche (Gr.3) Big Boots, provázeného stájovým kolegou Jasninem. V Berlíně působící český trenér Jan Korpas má v dostihu Call Me Mistera, francouzská stáj Ecurie Haras de Beaufay v majetku Jiřího Trávníčka je zastoupena tříletou Hermionovou. Někdejší zimní favorit Zock aktuálně hájí barvy francouzské pobočky majitele Torstena Rabera. Domácí špičku zastupují šampión Mr Right, poslední dva vítězové Svatováclavské ceny Sweeticon a Henrytheaeroplane či třídový Borsakov.

750 000 korunami je dotována trojice dalších jedničkových dostihů. Ve vytrvalecké Pemat Trading EJC Long – 41. Velké ceně českého turfu na 2400 metrů se čerství klasičtí vítězové Ramssio, Silver Seam a druhý z Českého derby Angkor Wat utkají se silnou konkurencí starších koní v čele s Premier Lionem, Portorikosem, Dominiquem či Darkolvou. Velmi zajímavým koněm je však i progresivní německý tříletek Monpti. Mezinárodní obsazení má i Lokotrans EJC Middle, kde šampiónovi mílařů a obhájci vítězství Wirelessovi budou chtít znepříjemnit loučení s kariérou vítěz Velké ceny Prahy Torque Power, Sagar, Amazing Gangster či Black Canyon. Po všech stránkách zajímavý bude i dvouletým koním vyhrazený BAK – 83. Gerschův memoriál na 1400 metrů, v němž poběží třináct koní. Trojice jedničkových dostihů.

Atraktivní součástí programu bude závěrečný dostih trenérů EJC Cena společnosti Hrubymoving na 1400 metrů. Všichni, kdo setrvají ve Velké Chuchli do 18 hodin, budou odměněni návratem Josefa Váni staršího do sedla, který se pokusí o první rovinové vítězství na pražském závodišti ve své bohaté kariéře.

Hvězdní žokejové se budou v průběhu odpoledne podepisovat fanouškům v nově zřízené „Fan zóně“ v přízemí tribuny (sázková hala), kde bude nainstalována i foto stěna. Na rozdíl od předchozích ročníků EJC se tentokrát neuskuteční jedna hlavní autogramiáda se všemi jezdci, ale jednotlivé hvězdy budou chodit do Fab zóny průběžně po menších skupinkách podle předem zveřejněného rozpisu, otištěného v Dostihovém programu i magazínu Favorit. Diváci budou mít i díky tomu možnost bližšího kontaktu s hvězdami.

Ta největší z nich – Christophe Soumillon – se v sázkové hale objeví už ve 14 hodin. Kromě autogramiády pokřtí také novou knihu Martina Cápa „Dostihové sny Václava Luky: Z jihočeské vesnice až před britskou královnu“, která bude premiérově v prodeji právě na Evropském poháru žokejů, a to v kavárně v sázkové hale za 299 Kč.

Kromě špičkových dostihů bude v sobotu 28. září připraven i bohatý doprovodný program. Nejmenší návštěvníci se můžou těšit na jízdy na ponících zdarma, dětský koutek s aktivitami a množství venkovních i vnitřních atrakcí: nová nafukovací skákadla, trampolíny, kolotoč, maskota Kubíka a soutěže o ceny. Dospělé zaujme především vinobraní a samozřejmě možnost živých dostihových sázek bez registrace.