Thomas Huet pozvedl pohár pro vítěze European Jockey’s Cupu

Ve třetím ročníku European Jockey’s Cupu navázal na vítězství Itala Cristina Demura a Kazacha Bauyrzhana Murzabayeva francouzský žokej Thomas Huet, který misky vah převážil na svou stranu až v závěrečném dostihu.

Za klíčový ovšem lze označit první dostih, protože v něm získal Thomas Huet body, s nimiž se příliš nepočítalo. Do trojkového handicapu totiž odskakoval jím vedený Fabryan s kurzem 15:1, takže mu patřila role druhého největšího outsidera. I díky výborné práci Hueta ale dokázal odrazit nápor dotírajícího Luska. Nad očekávání bylo i čtvrté místo klisny Rapet v EJC Pemat Trading – 81. Gerschově memoriálu a další body přidal Huet s Ventaronem, který vybojoval třetí příčku v EJC Lokotrans Middle.

Před posledním dostihem byl ovšem na čele obhájce vítězství Bauyrzhan Murzabayev s náskokem čtyř bodů na duo Thomas Huet – Tomáš Lukášek. Navíc Murzabayev získal lepší umístění v hlavní dostihu EJC Leram Million, který rozhodoval v případě rovnosti bodů. Situace byla tedy následující: Pokud mělo dojít ke střídání na špici, tak i v případě nulového zisku Murzabayeva, se musel některý z jeho pronásledovatelů umístit na prvním nebo druhém místě. Lukáškovi se to nepodařilo, když s Lordem Beccarim finišoval třetí, ovšem francouzský světoběžník dovedl k lehkému vítězství Sicili Pop. Ten je svěřencem Václava Luky, takže i když do menších dostihů EJC byli jezdci losováni, Huet tu znovu spojil síly s trenérem, který mu dal příležitost ve vrcholech programu. Vítěz získal prémii 5.000 euro, zatímco druhý Murzabayev 3.000 euro a třetí Lukášek 2.000 euro.

V sobotu se ale na chuchelské dráze nepředstavili jenom špičkoví evropští žokejové, ale také nejlepší čeští koně. V nejbohatším dostihu podzimní části rovinové sezóny EJC Leram Million zvítězil Ultimate Fight. Tříletý svěřenec Zdena Koplíka do soboty jediný český start absolvoval ve Velké jarní ceně, v níž mu cestu za úspěchem překazilo ujeté sedlo. Následně si ale spravil chuť vítězstvím v největším slovenském sprintu na mítinku Turf Gala a poté se vrátil na francouzské dráhy, kde koncem července přidal další vítězství v handicapu o 30.000 euro. Tehdy se do jeho sedla poprvé vyhoupl Vincent Cheminaud, který s ním spojil síly i v Chuchli a společně znovu nechali všechny soupeře zpět. V hlavním dostihu se na prvních dvou příčkách seřadili největší hvězdy letošního EJC, protože druhého Troizileta vedl velezkušený Thierry Thilliez.

Další působivé představení předvedl v EJC Lokotrans Middle Venillia, která sice tentokrát měla na druhého Ideal Approache náskok „pouze“ ¾ délky, ale Murzabayev měl po celou dobu situaci pod kontrolou a až do poloviny cílové roviny čekal s výraznějšími pobídkami. Svěřenkyně Martiny Růžičkové se tak stala prvním českým odchovancem, který zvítězil v některém z vrcholů European Jockey’s Cupu.

Senzace dne se zrodila v EJC Trade Fides Long – 39. Velké ceně českého turfu. Vítězný Eskerkhan absolvoval většinu dosavadních startů na ruských drahách a před týdnem debutoval v Česku posledním místem ve Velké letní ceně. Ani tentokrát to dlouho nevypadalo lépe, když ho žokej Stéphane Breux začal vyjíždět už v oblouku, kdy jeho kolegové zůstávali stále v klidu. V cílové rovině byl přesto v kurzu 30:1 nabízený svěřenec Arslangireje Šavujeva jediným, kdo chytil znovuzrozeného Autora.

Největším dostihem pro dvouleté dosavadního průběhu sezóny byl EJC Pamat Trading – 81. Gerschův memoriál. V něm po vítězství sahal Thulliezem vedený Let Fire, ale v závěrečných metrech ho předstihl slovenským multišampiónem Jaroslavem Línkem výborně rozhýbaný King Heart. Svěřenec Radka Holčáka se tak dostal na čelo ročníku a naznačil, že je koněm, od něhož se v příštím roce můžeme dočkat velkých věcí.