Měsíc před Velkou pardubickou vypadá jako generál neporazitelné armády. Kromě obhájce vítězství No Time To Lose trénuje Josef Váňa také dalšího vítěze kvalifikace Ange Guardiana, zkušeného Zarifa či tempaře Theophilose a mezi soupeři tato sestava vyvolává oprávněný respekt.

Samotný Váňa by se ale ještě předtím chce 22. září vyhoupnout do sedla při dostihu trenérů v rámci čtvrtého ročníku Evropského poháru žokejů ve Velké Chuchli. Zda se mu to podaří, rozhodne zdraví. Plán vyhrát poprvé v kariéře rovinový dostih si od legendy českého turfu zřejmě vyžádá podobnou dávku tvrdosti jako dřívější starty ve Velké pardubické.

Pětašedesátiletého Váňu totiž v posledních měsících trápí kyčle. „Jsem zvědavý, jak se to vyvine, je to čím dál horší. Nejradši bych byl, kdyby mi pan doktor v příštích dnech kyčelní kloub vyměnil. Pak bych si věřil, že to za 14 dní dám. Uvidím, jak se budu cítit a podle toho se rozhodnu,“ komentoval Váňa minulou neděli svůj zamýšlený návrat do sedla.

Rovinový dostih trenérů, který se poběží na 1400 metrů a koně v něm ponesou základní hmotnost 75 kilogramů, poutá už nyní velký zájem. Ohlášení Váňovi soupeři jako Martina Růžičková, Pavel Složil, Allan Petrlík nebo Ivan Kub se už intenzivně chystají.

„Sám žádného koně, kterého bych do tohoto dostihu mohl poslat, ve stáji nemám. To bych tam musel přihlásit Father Frosta, ten ale samozřejmě poběží v hlavním dostihu EJC Leram Million,“ směje se Váňa. „Už jsem ale dostal jednu nabídku od jiné stáje, musím to v klidu zvážit.“

Osminásobného vítěze Velké pardubické trápily v létě nemalé zdravotní problémy. „Před měsícem jsem měl zánět svalů, na sonu to vypadalo, jako kdybych byl chromý. Musel jsem na kapačky a bral jsem silná antibiotika, abych nedostal nějaký zánět. To už se srovnalo, ale mezitím mi zase odešel kyčelní kloub. Můžu vám říct, že to není nic příjemného,“ povzdechl si Váňa na okraj nedělních dostihů ve Velké Chuchli.

Podobné problémy řešil už v minulosti. „Před patnácti lety se mi to stalo v úterý před Velkou pardubickou. Nakonec jsem dojel druhý nebo třetí, ale byla to hrozná muka. Teprve po výměně kloubu začala lepší část mého života. Teď by to chtělo znovu vyměnit,“ poznamenal.

Zatímco o jeho účasti v dostihu trenérů rozhodne aktuální zdravotní stav, Váňa pevně věří, že jako jezdec neřekl své poslední slovo ani ve Velké pardubické. „Když budu mít nový kyčelní kloub, jdu na to,“ ujišťuje.