První dostih startuje za:

Celý článek

Velký den Vincenta Cheminauda. Evropský pohár žokejů nadchl i pošesté

5 Říj, 2020 / 0

Francouz Vincent Cheminaud se stal prvním žokejem v šestileté historii Evropského poháru žokejů, který ovládl hlavní dostih mítinku i hodnocení žokejů. Ke svému tři roky starému úspěchu v EJC Leram Million přidal minulou neděli vítězství v celkovém pořadí letošního ročníku. „Mám velkou radost. Seděl jsem v Praze na dobrých koních a maximálně jsem si to užil,“ řekl Cheminaud poté, co zvedl nad hlavu pohár pro vítěze EJC.

Stájový jezdec mnohonásobného šampiona francouzských trenérů Andreho Fabrea nahradil v Chuchle Areně Praha zraněného Christophea Soumillona a na koních připravených pro loňského vítěze předvedl sérii špičkových výkonů. Kromě lehkého vítězství v jedničkové EJC Ceně BAK Stavební společnosti s dvouletým Vi Fim a triumfu na hnědákovi Oriental Glory na 2600 metrů zaznamenal ještě druhé místo s Troiziletem v EJC Leram Million, bronz na Ignaciusovi Reillym v EJC Lokotrans Middle a čtvrtou příčku s Lady Roseburg v EJC Ceně Hrubymoving Transport.

27letý Cheminaud tak nasbíral 30 bodů a už v polovině programu se zdál být prakticky jistým vítězem. Na konci odpoledne však situaci výrazně zdramatizoval český šampión Adam Florian. Nejmladší účastník letošního EJC nejprve vybojoval nečekané vítězství v EJC Ceně Hrubymoving Transport na tříleté české odchovankyni Wellunce a posléze si po trpělivé jízdě připsal i EJC Lokotrans Middle s Cape Freedomem. Na vítězného Cheminauda nakonec ztrácel jen tři body a těsně mu unikl premiérový úspěch domácího jezdce v EJC.

Ve velké formě zastihl poslední zářijový víkend i slovenského šampióna Jaroslava Línka, který se stal prvním dvojnásobným vítězem EJC Leram Millionu. V sedle čtyřletého bělouše Politicum ze stáje Russian Racing Syndicate dominoval stylem start – cíl před favority Troiziletem a Mr Rightem. Svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva si vyloženě liboval na měkké dráze a v cílové rovině průběžně navyšoval svůj náskok až na výsledných 8 délek. „Trenér mi říkal, abych koni věřil. Po startu byl rychlý z boxů, tak nemělo smysl nic vymýšlet,“ poznamenal Línek, který navázal na triumf s Pretorianem z roku 2016.

I když se slovenskému žokeji v neděli nedařilo se Zorianou ani jarním suverénem Black Canyonem, díky třetímu místu v dostihu dvouletých a lepší bilanci v hlavním dostihu uhájil bronz v celkovém pořadí před domácím Janem Vernerem. V dobrém světle se prezentovala také první žena v historii EJC Martina Havelková, která s Ideal Approachem bojovala o vítězství v EJC Lokotrans Middle a díky dvěma druhým příčkám obsadila konečné páté místo.

Zklamáním skončil Evropský pohár žokejů pro žokeje Alexandera Pietsche a sázkového favorita Maxima Pecheura, kteří doplatili na nucené škrtnutí trojice německých koní kvůli chybějícím krevním testům na koňskou anémii. Francouz Anthony Crastus při své pražské premiéře dosáhl na jedno čtvrté a dvě pátá místa.

Pořadatelé Evropského poháru žokejů se ohlížejí za nejtěžším ročníkem v šestileté historii projektu. Až do posledního týdne si nemohli být jistí konečnou nominací jezdců ani případnými dalšími omezeními pro pořadatele sportovních akcí. Jen několik dní před startem se zranila zamýšlená hlavní hvězda Christophe Soumillon a na poslední chvíli vypadl zdravotně indisponovaný trojnásobný šampión Jan Rája. Kvůli zhoršené epidemiologické situaci musel být omezen počet diváků, nucených změn doznal i doprovodný program. Nemohla se konat tradiční after-party či velmi populární autogramiáda žokejů.

„Naplňuje nás hrdostí, že se nám v tomto mimořádném roce navzdory všem překážkám podařilo Evropský pohár žokejů uspořádat. Naše poděkování patří partnerům, kteří nás ani ve složité situaci neopustili a zachovali dostihům věrnost. Jsme vděční také všem zahraničním i domácím jezdcům, kteří se nenechali odradit nejistou situací a nabídli divákům špičkové výkony,“ řekl za pořadatele Tomáš Machovský.

„Snažili jsme se divákům některá omezení vynahradit. Například jsme jako každý rok vytiskli autogramové kartičky a podpisy jezdců jsme fanouškům doručili aspoň zprostředkovaně,“ dodal další člen organizačního týmu Jiří Vávra.

Dlouho to vypadalo, že se ke všem komplikacím přidají i špatné povětrnostní podmínky. Po vytrvalých deštích z pátku a zejména soboty, které měly za následek velmi měkkou, se však počasí během nedělního odpoledne umoudřilo. „Atmosféra byla nakonec skvělá, diváky dostalo do varu několik překvapivých doběhů. Slavnostní nástup žokejů i závěrečné vyhodnocení jsme tentokrát přesunuli do ceremoniálního týmu, což se ukázalo jako dobrý tah. Věřím, že i samotní jezdci měli příjemný zážitek,“ konstatoval Machovský.

Tři ze čtyř jedničkových dostihů vyhráli koně trenéra Arslangireje Šavujeva a stáje Russian Racing Syndicate, jejichž forma se stala jedním z určujících faktorů dne. Ruský trenér působící v Krabčicích u Roudnice nad Labem si však nevybral jednoho konkrétního jezdce a průběžně pomohl k maximálnímu bodovému zisku Vincentu Cheminaudovi, Jaroslavu Línkovi a Adamu Florianovi.

Velkým zpestřením byla účast koní řecké stáje Elia Constructions SA. Její dvojice Hellenic Spirit a Garlizain sice do souboje o přední příčky ve vrcholech dne nezasáhla, ale výprava trenéra Nikolaje Ivanova si pražské podmínky pochvalovala a nevyloučila brzký návrat.

 

EJC 2020 – konečný stav:

  1. Vincent Cheminaud (Francie) – 30
  2. Adam Florian (ČR) – 27
  3. Jaroslav Línek (SR) – 14
  4. Jan Verner (ČR) – 14
  5. Martina Havelková (ČR) – 12

Další pořadí: Tomáš Lukášek (ČR) – 8, Alexander Pietch (Německo) a Anthony Crastus – 4, Maxim Pecheur (Německo) – 0.

 

Foto: Martina Burianová