První dostih startuje za:

Celý článek

EJC 2021: Rádi přijedeme znovu, shodli se vítěz Fresu i hvězdný Mossé

5 Říj, 2021 / 0

Třináct hvězdných jezdců z deseti různých zemí, 3000 nadšených diváků a nezaměnitelná atmosféra špičkového dostihového sportu. Takový byl sedmý ročník Evropského poháru žokejů (EJC), který proběhl v sobotu 25. září v Chuchle Areně Praha. Po roční odmlce dané pandemií letos nechyběla autogramiáda jezdců i večerní after-party s módní přehlídkou.

Celkovým vítězem se stal 29letý rodák ze Sardinie Antonio Fresu. Druhý úspěšný Ital v historii EJC po Cristianovi Demurovi nasbíral 24 bodů a díky dvěma jedničkovým vítězstvím v součtu porazil Holanďana Adrieho de Vriese a Švéda Pera-Anderse Graberga. První nominovaná žena Sibylle Vogt ze Švýcarska obsadila výborné čtvrté místo.

Pořadatelé si opět vyslechli slova uznání od žokejských hvězd včetně těch, které v celkovém hodnocení nebodovaly. „Byl to krásný den, pražské publikum bylo skvělé a zdejší ovál je vždycky dobrý. Rád bych se sem ještě vrátil, protože atmosféra EJC je skutečně výborná a každý žokej si to moc užívá. A že jsem nevyhrál? To k těmto soutěžím prostě občas patří,“ hodnotil 54letý Gérald Mossé, který svou druhou účastí v Praze ozdobil letošní ročník EJC a nasbíral několik umístění.

Podobně mluvil i vítězný Antonio Fresu. „Jsem nadšený, byl to skvělý den. Vyhrát pohár je moc příjemné a myslím, že se mi dnes bude dobře usínat. Pokud o mě bude zájem, rád přijedu znovu,“ radoval se Fresu.

Ital položil základ ke svému úspěchu triumfem s Porcinellou v EJC Ceně BAK stavební společnosti – 85. Gerschově memoriálu, kde porazil právě Mossého na favoritovi Arkhangelskovi. Publikum pak doslova svedl ze sedadel, když na české odchovankyni Wellunce po strhujícím souboji porazil Premier Liona v Hrubymoving EJC Long – Velké ceně českého turfu. Dvojnásobný Kůň roku Nagano Gold skočil třetí.

Wellunca ze stáje Epicos, připravovaná Hanou Kabelkovou ve Vápenném Podole, se stala první dvojnásobnou vítězkou v historii hlavních dostihů EJC. Už loni si totiž připsala EJC Cenu Hrubymoving Transport pro tříleté a starší klisny.

O další rekordní zápis se postaral letos s divokou kartou nastupující Jaroslav Línek. Slovenský šampión se stal jediným trojnásobným vítězem 1,2 milionem korun dotovaného EJC Leram Million. Po předchozích úspěších s Pretorianem a Politicumem tentokrát dovedl k nečekanému triumfu čtyřletou hnědku Rabbit Breath ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Svěřenkyně Allana Petrlíka se ve finiši ubránila velkému útoku druhého Jir Suna a třetího Mandarina.

Během odpoledne se zrodila řada nečekaných výsledků, na nichž měla výrazný podíl měkká dráha. Největším překvapením bylo vítězství outsidera 45:1 Australiena s Perem-Andersem Grabergem v EJC Lokotrans Middle. Valach ze Stajne Corinne ČR odskočil už v polovině cílové rovině a v cíli uhájil náskok půl délky na mocně finišujícího favorita Billabong Cata. Na dalších místech skončili Zariyannka a Torque Power.

Díky Wellunce a Australienovi se na EJC radovali trenéři Hana Kabelková a Stanislav Popelka, jejichž hlavní specializací jsou překážkové dostihy. O další unikát se postaral nejstarší aktivní chuchelský trenér, 80letý Jaroslav Drlík. Nestárnoucí hnědák Orssio mu v EJC Ceně společnosti Trade Fides zajistil už čtvrté vítězství na Evropském poháru žokejů.

Populární novinkou letošního programu byla poprvé vypsaná EJC Cena společnosti KSB – pumpy + armatury pro koně českého chovu s dotací 100 000 korun a atraktivním dvousettisícovým bonusem. Jistě o půldruhé délky se prosadila klasická vítězka Solemeena s Petrem Foretem před třetím ze St. Legeru Respektem a Avignonem.

 

EJC 2021 – celkové pořadí:

  1. Antonio Fresu, Itálie (24 b.)
  2. Adrie de Vries, Nizozemsko (20 b.)
  3. Per-Anders Graberg, Švédsko (20 b.)
  4. Sibylle Vogt, Švýcarsko (16 b.)
  5. Ricardo Sousa Ferreira, Portugalsko (14 b.)

Foto: Martin Haleš (www.martinhales.com)